Blog

Czym jest synergia w spawalnictwie i jaka jest zasada jej działania?

Funkcje synergiczne w spawalnictwie.

Spawanie z funkcją synergiczną w którą są wyposażane nowe urządzenia spawalnicze MIG/MAG staje się prostsze, ustawienie wszystkich potrzebnych parametrów oraz sposobu działania sprzętu podpowiada nam samo urządzenie. Czy warto zdecydować się na zakup urządzenia z synergią? Oraz czym cechuje spawanie synergiczne?

Znaczenie słowa Synergia oznacza współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań co w rezultacie daje nam jedną spójność.

Spawanie urządzeniami MIG/MAG wymaga odpowiedniego wyboru podstawowych parametrów. Właściwe ustawienie oraz ich znajomość ma bezpośredni wpływ na jakość spoiny. Do tych parametrów należą:

 • Rodzaj i średnica drutu. Potrzebny drut dobieramy do rodzaju materiału jaki spawamy. Średnica drutu to przeważnie 0,6-1,6 mm, najmniejsza średnica jest najczęściej wybierana do spawania blach samochodowych, natomiast najgrubszego drutu użyjemy do spawania konstrukcji stalowych. Wyróżniamy 4 najpopularniejsze rodzaje drutu:
  1. Drut do stali czarnej miedziowany.
  2. Drut do stali czarnej niemiedziowany.
  3. Drut do aluminium.
  4. Drut do stali nierdzewnej.
 • Prędkość podawania drutu.  Nieodzownym elementem spawania jest ustawienie prędkości z jaką będzie podawany drut, zbyt mała prędkość objawia się przerywaniem łuku spawalniczego natomiast jeżeli prędkość podawania drutu jest zbyt duża, dochodzi do charakterystycznego przygaszania łuku spawalniczego i odpychania uchwytu co powoduje niewystarczające stapianie się końcówki drutu.

 

 • Natężenie prądu. Natężenie prądu spawania wpływa na wydajność stapiania drutu elektrodowego, kształt i głębokość wtopienia. Przy niskich wartościach natężenia spawania, następuje przelot materiału zwarciowy  (przetop ma kształt owalny). Wysokiej wartości natężenia prądu spawania, powyżej wartości krytycznej, towarzyszy przelot natryskowy metalu, wskutek czego w spoinie powstaje częściowe wgłębienie przetopu.

 

 • Rodzaj i natężenie przepływu gazu osłonowego. Gaz osłonowy wpływa na fizyczne właściwości łuku, głębokość przetopu, ilość rozprysków i jakość spoiny. W osłonie mieszanek gazów aktywnych spawa się m.in. stale niskostopowe i niestopowe. Do metali podatnych na utlenianie (magnezu, miedzi, aluminium i ich stopów) zwykle dobiera się gazy obojętne.

 

 • Napięcie łuku. Napięcie łuku spawalniczego jest zależne od rodzaju osłony gazowej i długości łuku spawalniczego. Wydłużenie łuku spawalniczego, powoduje wzrost napięcia łuku, skrócenie łuku spawalniczego powoduje spadek napięcia łuku. Zbyt długi łuk spawalniczy może być przyczyną rozprysków, porowatości i podtopień spoiny. Zbyt krótki łuk spawalniczy, może powodować nacieki lica spoiny.

 

Więc co finalnie daje nam synergia.

Można uznać, że synergia to gotowy program, dzięki któremu na podstawie kilku wprowadzonych danych, ułatwia przygotowanie urządzenia do pracy w odpowiedni sposób. Synergia jest dużym ułatwieniem dla majsterkowiczów, jak również dla profesjonalistów. Synergia jest również przydatna podczas spawania prądem pulsacyjnym (PULS). Wynika to z konieczności ustawienie dodatkowych parametrów, są nimi:

 • indukcyjność,
 • balans pulsacji,
 • częstotliwość pulsacji.
 • korekta napięcia prądu szczytowego,
 • korekta napięcia prądu bazowego.

MAGNUM Półautomat Migomat MIG 280 Dual Puls

3319,00 
Urządzenie MAGNUM MIG 280 DUAL PULS SYNERGIA to profesjonalny półautomat spawalniczy zasilany z sieci trójfazowej 400V o maksymalnym prądzie spawania

Synergia – czy warto?

W danej chwili półautomaty z synergią zyskują w oczach przyszłych jak i obecnych użytkowników. Możliwość dobierania automatycznych ustawień znacznie ułatwia spawaczowi dobranie odpowiednich parametrów, co na pewno przełoży się na finalny efekt wykonanej pracy. Nawet jeśli nie będziemy zadowoleni w 100% zawsze możemy korygować gotowy już program według naszych potrzeb.

Najpopularniejsze urządzenia z synergią w naszym sklepie!

MAGNUM Półautomat Mig 208 Alu Synergia 200A MIG/MAG/TIG

1849,00 
Migomat Magnum 208 Alu Synergia jest to urządzenie którego nie trzeba przedstawiać - najczęściej wybierane urządzenie z palety urządzeń producenta MAGNUM.
Swoją sławę zawdzięcza prostocie obsługi i świetnym opiniom użytkowników.

MAGNUM Spawarka Migomat Inwertorowa MIG 222 Dual Puls

2089,00 
Urządzenie MAGNUM MIG 222 DUAL PULS SYNERGIA jest lekkim przenośnym półautomatem spawalniczym zasilanym z sieci jednofazowej 230V o maksymalnym prądzie