proces spawania

Spawanie z funkcją synergiczną w którą są wyposażane nowe urządzenia spawalnicze MIG/MAG staje się prostsze, ustawienie wszystkich potrzebnych parametrów oraz sposobu działania sprzętu podpowiada nam samo urządzenie. Czy warto zdecydować się na zakup urządzenia z synergią? Oraz czym cechuje spawanie synergiczne?

Znaczenie słowa Synergia oznacza współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań co w rezultacie daje nam jedną spójność.

Spawanie urządzeniami MIG/MAG wymaga odpowiedniego wyboru podstawowych parametrów. Właściwe ustawienie oraz ich znajomość ma bezpośredni wpływ na jakość spoiny. Do tych parametrów należą:

 • Rodzaj i średnica drutu. Potrzebny drut dobieramy do rodzaju materiału jaki spawamy. Średnica drutu to przeważnie 0,6-1,6 mm, najmniejsza średnica jest najczęściej wybierana do spawania blach samochodowych, natomiast najgrubszego drutu użyjemy do spawania konstrukcji stalowych. Wyróżniamy 4 najpopularniejsze rodzaje drutu:
 1. Drut do stali czarnej miedziowany.
 2. Drut do stali czarnej niemiedziowany.
 3. Drut do aluminium.
 4. Drut do stali nierdzewnej.
Druty MIG
 • Prędkość podawania drutu.  Nieodzownym elementem spawania jest ustawienie prędkości z jaką będzie podawany drut, zbyt mała prędkość objawia się przerywaniem łuku spawalniczego natomiast jeżeli prędkość podawania drutu jest zbyt duża, dochodzi do charakterystycznego przygaszania łuku spawalniczego i odpychania uchwytu co powoduje niewystarczające stapianie się końcówki drutu.
 • Natężenie prądu. Natężenie prądu spawania wpływa na wydajność stapiania drutu elektrodowego, kształt i głębokość wtopienia. Przy niskich wartościach natężenia spawania, następuje przelot materiału zwarciowy  (przetop ma kształt owalny). Wysokiej wartości natężenia prądu spawania, powyżej wartości krytycznej, towarzyszy przelot natryskowy metalu, wskutek czego w spoinie powstaje częściowe wgłębienie przetopu.
 • Rodzaj i natężenie przepływu gazu osłonowego. Gaz osłonowy wpływa na fizyczne właściwości łuku, głębokość przetopu, ilość rozprysków i jakość spoiny. W osłonie mieszanek gazów aktywnych spawa się m.in. stale niskostopowe i niestopowe. Do metali podatnych na utlenianie (magnezu, miedzi, aluminium i ich stopów) zwykle dobiera się gazy obojętne.
 • Napięcie łuku. Napięcie łuku spawalniczego jest zależne od rodzaju osłony gazowej i długości łuku spawalniczego. Wydłużenie łuku spawalniczego, powoduje wzrost napięcia łuku, skrócenie łuku spawalniczego powoduje spadek napięcia łuku. Zbyt długi łuk spawalniczy może być przyczyną rozprysków, porowatości i podtopień spoiny. Zbyt krótki łuk spawalniczy, może powodować nacieki lica spoiny.

Więc co finalnie daje nam synergia ?

Można uznać, że synergia to gotowy program, dzięki któremu na podstawie kilku wprowadzonych danych, ułatwia przygotowanie urządzenia do pracy w odpowiedni sposób. Synergia jest dużym ułatwieniem dla majsterkowiczów, jak również dla profesjonalistów. Synergia jest również przydatna podczas spawania prądem pulsacyjnym (PULS). Wynika to z konieczności ustawienie dodatkowych parametrów, są nimi:

 • indukcyjność,
 • balans pulsacji,
 • częstotliwość pulsacji.
 • korekta napięcia prądu szczytowego,
 • korekta napięcia prądu bazowego.
Magnum-280-dual-puls

Synergia – czy warto?

W danej chwili półautomaty z synergią zyskują w oczach przyszłych jak i obecnych użytkowników. Możliwość dobierania automatycznych ustawień znacznie ułatwia spawaczowi dobranie odpowiednich parametrów, co na pewno przełoży się na finalny efekt wykonanej pracy. Nawet jeśli nie będziemy zadowoleni w 100% zawsze możemy korygować gotowy już program według naszych potrzeb.

 

Najpopularniejsze urządzenia z synergią w naszym sklepie!