Prostowniki do, nazywane również ładowarkami do akumulatorów, można sklasyfikować na wiele różnych sposobów.

W tym artykule podzielimy je na dwie główne grupy pod kątem użytej technologii, czyli transformatorowe oraz wykonane na tranzystorach IGBT – inwertorowe.

Te pierwsze pomału są wypierane z rynku za sprawą urządzeń nowszej generacji, jednak zarówno jedne jak i drugie mają swoje mocne strony.

Prostowniki często występują w wersjach umożliwiających wspomaganie rozruchu, co wywołuje szczególne zainteresowanie wśród firm posiadających dużą flotę aut, warsztatów i salonów samochodowych.

Ładowarki transformatorowe cieszą się uznaniem do dnia dzisiejszego z powodu ich niezawodności i dużej tolerancji na niesprzyjające warunki (mróz, spadki napięć).

Jednak urządzenia oparte na technologii IGBT są bezkonkurencyjne w kategorii osiągania wysokich prądów szczytowych rozruchu, przy niewielkiej masie.

Przykładowo tradycyjne urządzenie o mocy rozruchu 800A  może osiągać wagę około 60kg i rozmiary dużej walizki podróżnej.

Rozruch o tej samej mocy oparty na inwertorach będzie ważył 10kg, a jego rozmiary będą równie niskie co masa.

Nowe – nie zawsze znaczy gorsze!

Interesującą alternatywą okazują się prostowniki mikroprocesorowe, jest to nowa technologia ciesząca się coraz większym zainteresowaniem.

Dzięki zaawansowanej elektronice urządzenia te cechują się wysoką precyzją działania.

Mikroprocesorowy system kontroli i sterowania w technologii PWM (Pulse-Width Modulation) umożliwia ładowanie akumulatorów 6V, 8V, 12V, 14V, 16V i 24V, oraz możliwość wyboru niestandardowych typów napięć akumulatorów, który inteligentnie i konkretnie dobiera odpowiednie parametry sprawiając, że rozładowany i zaniedbany akumulator zostanie zregenerowany.

W większości prostowników tego typu inteligentne sprawdzanie i poprawianie kondycji akumulatora odbywa się poprzez ciągły test systemu i przełączania ładowania w 4 inteligentnych trybach:

-Stałe napięcie;

-Stały prąd;

-Ładowanie prądem stałym;

-Ładowanie prądem zmiennym.

Ładowanie w trybie inteligentnym (SMART), nie potrzebuje uwagi użytkownika, gdyż wszystkie programy sterujące procesem ładowania akumulatora zostały zostały tak zaprojektowane  żeby nie wymagały ingerencji użytkownika i dostosowane do odpowiednich rodzajów akumulatorów i ich znamionowych napięć w celu najdokładniejszego doprowadzenia ich do najlepszej kondycji.

PWM (Pulse-Width Modulation) – to metoda regulacji sygnału prądowego lub napięciowego, o stałej amplitudzie i częstotliwości, polegająca na zmianie wypełnienia sygnału. Układ PWM zasila urządzenie bezpośrednio lub przez filtr dolnoprzepustowy wygładzający zmiany natężenia prądu elektrycznego i napięcia.

Ładowarki mikroprocesorowe cechuje niska masa, niewielkie rozmiary, obsługa szerokiej gamy akumulatorów: VRLA, WET, GEL, EFB, AGM.

Wysoka efektywność ładowania za pomocą zaawansowanego sterowania procesami ładowania, pozwala na osiągnięcie efektywności na poziomie 98%, co sprawia że jest on znacznie lepszy od tradycyjnych typów prostowników.

Podsumowując, zawsze musisz zadać sobie odpowiednie pytanie, czego oczekujesz od prostownika? – okazuje się że nie zawsze jest to takie oczywiste 🙂

Jeśli nie oczekujesz, aby prostownik posiadał funkcję rozruchu warto zdecydować się na ostatni rodzaj urządzeń wymienionych w tym artykule, dają one najszerszą gamę możliwości przy niewygórowanej cenie – poniżej kilka propozycji dostępnych w naszym sklepie.