Spawanie półautomatem spawalniczym MIG MAG wiąże się z zakupem szeregu akcesoriów, umożliwiających nam spawanie w osłonie gazu. Do rozpoczęcia pracy niezbędne będzie posiadanie butli z gazem, reduktora, drutu spawalniczego oraz przyłbicy spawalniczej. Dodatkowe elementy, o których nie należy zapominać to kątowniki magnetyczne lub zaciski do mocowania spawanego materiału. Ułatwią nam też pracę specjalistyczne szczypce do obcinania drutu, które zwykle posiadają również możliwość czyszczenia dysz gazowych.
W procesie spawania zużywać się będą elementy eksploatacyjne uchwytu, głównie akcesoria takie jak końcówki prądowe czy dysze gazowe. Z czasem uszkodzeniu ulec może wkład w uchwycie czy też szybki ochronne w przyłbicy.
Zakup spawarki, co powinien zawierać komplet producenta
Spawarka już w komplecie od producenta powinna być wyposażona w dodatkowe akcesoria. Oprócz źródła prądu otrzymać powinniśmy przewód masowy opcjonalnie przewód elektrodowy do spawania metodą MMA. Do tego w opakowaniu powinien się znajdować uchwyt spawalniczy MIG MAG, kompletny i uzbrojony we wszystkie akcesoria oraz z zamontowanym wkładem stalowym lub teflonowym. W podajniku migomatu powinna być założona rolka prowadząca do drutu.
Należy dodać, że w przypadku spawarek na 230 V najczęściej jest to rolka do drutu stalowego o średnicy 0,8/1,0 mm (dwustronna), przy mocniejszych źródłach na 400V może to być rolka na drut 1,0/1,2 mm. Zalecamy przed zakupem upewnić się w kwestii średnic oferowanych rolek!
Przewód Masowy z zaciskiem
Przewód masowy jest to element wyposażenia spawarki MIG MAG, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Odpowiedni przekrój kabla nie tylko wpłynie pozytywnie na rezystancję, ale również zredukuje ryzyko przegrzania. Kable miedziane przewodzą lepiej niż aluminiowe, dodatkowo są bardziej elastyczne. Przy spawarkach 200 A i długości do 3m zalecany przekrój kabla to 25mm2!
Uchwyt MIG MAG
Występuje kilka typów uchwytów MIG MAG, najmniejsze wytrzymujące ok. 160 -180 A to uchwyty o standardzie MB 15 w zupełności wystarczające do spawarek na 230 V. Lekkie i poręczne, przydatne w trudniej dostępnych miejscach. Kolejne z popularnych typów uchwytów o większej obciążalności to typy MB 25 do prądów w zakresie 200 - 220 A i MB 24 odpowiednio do spawania 220 -250 A. Do różnych typów uchwytów występują różne akcesoria spawalnicze. Oczywiście rodzaj uchwytu to jedno, inna kwestia to jakość materiałów użytych do jego wykonania. Jeżeli uchwyt będący w komplecie ulegnie szybkiemu zużyciu, zalecamy nie oszczędzać na tym elemencie wyposażenia.
Butla z gazem
Jest to już dodatkowe akcesorium, niezbędne do spawania w metodzie MIG lub MAG. Do spawania stali czarnej w metodzie MAG można użyć gaz aktywny CO2, ale zalecamy mieszankę gazów tzw. MIX, czyli np. 18% CO2 i 82% Argonu. Mieszanka daje lepsze efekty, kontrolę i redukuje ilość odprysków spawalniczych. Spawanie innych materiałów jak np. aluminium, miedzi, stali nierdzewnej wymaga użycia czystego Argonu lub Argonu z domieszką Helu. Wielkości butli to kwestia indywidualna 8l do sporadycznego spawania lub ze względu na niewielkie gabaryty będzie idealna. Uwaga zalecane jest, aby nie doprowadzać do pełnego zużycia butli!
Reduktor gazowy
Opisując akcesoria spawalnicze, nie można nie zwrócić uwagi na reduktory gazowe. W metodzie MIG MAG najczęściej stosowane są reduktory z 2 manometrami. W metodzie TIG, dla precyzyjniejszych ustawień zalecany jest reduktor z rotametrem, który również może być użyty w MIG MAG. Parametry, jakie są wskazywane w reduktorach to ciśnienie wlotowe oraz wylotowe. Znając parametr ciśnienia wlotowego i korzystając z prostego wzoru, jesteśmy w stanie szacunkowo policzyć, ile litrów gazu pozostało w butli. Przykład butla o pojemności 8 l i ciśnieniu 150 Bar posiada 1200 litrów gazu. Przyjmując, że w metodzie MIG MAG dla drutu 0,8 mm zalecane jest ciśnienie wylotowe w przedziale ok. 9-10 l pomoże to skalkulować, na jak długo wystarczy nam gazu. Odradzamy zakup najtańszych reduktorów na rynku, są słabej jakości i co równie ważne brak im dokładności. Przekłada się to nie tylko na większe zużycie gazu, czyli koszty eksploatacji, ale również na jakość spoiny.
Drut spawalniczy
Jest to kolejny bardzo ważny element wyposażenia. Na jakość drutu wpływa kilka czynników, surowiec, z którego jest wykonany, skład chemiczny czy też proces technologiczny jego wytworzenia. Dobrej jakości druty wpływają na stabilność łuku spawalniczego, jego zajarzenie, zużycie elementów eksploatacyjnych jak również na ilość odprysków i dymu. Z powyższych względów polecamy markowe druty od sprawdzonych dostawców. Druty MIG MAG występują na szpulach 1 kg, 5 kg oraz 15 kg (przy mniejszych średnicach 18 kg). Średnice 0,6 mm następnie najpopularniejsze 0,8 lub 1,0 mm oraz większe 1,2 czy 1,6 mm itd. Do spawania stali czarnej czy to w Migomacie, czy Tig-u stosuje się zazwyczaj druty SG2 (G3Si1) lub SG3 (G4Si) ten drugi dzięki zwiększonej zawartości Manganu i Krzemu jest bardziej wytrzymały i lepiej sprawdzi się dla elementów poddanych naprężeniom. Do spawania stali nierdzewnej najpopularniejszym będzie drut o oznaczeniu 308 LSi zaś do stali kwasoodpornej 316 LSi. Warto również wspomnieć o drutach Aluminiowych najpopularniejsze AlMg5 lub AlSi5 czy też o drucie CuSi3 do łączenia głównie blach ocynkowanych.
Podsumowanie
Dobór odpowiednich akcesoriów do konkretnego procesu spawalniczego, jest bardzo ważny. Wpływa on nie tylko na komfort pracy, ale również na efekt końcowy i jakość samej spoiny. Inny osprzęt zastosujemy przy spawaniu stali czarnej a inny przy spawaniu aluminium. W artykule wskazujemy podstawowe grupy produktów i podkreślamy, na co warto zwrócić uwagę. Spektrum spawanych materiałów jest bardzo szerokie i warto zaznaczyć, że dla pewnych prac niezbędne będzie wykorzystywanie bardziej specjalistycznych rozwiązań, najlepszym tego przykładem jest branża motoryzacyjna.
admin
Wszystkie posty autora