Spawanie to nic innego jak podgrzewanie metalowych elementów, czy to za pomocą łuku elektrycznego, czy za pomocą płomienia w celu ich stopienia i połączenia.

Jest jedną z najstarszych form technologii, jakie znamy sięgająca co najmniej 10 000 lat wstecz. Przypuszcza się, że jeszcze przed wynalezieniem ognia używano gorących skał do wytwarzania narzędzi i broni poprzez stapianie ich ze sobą.

W epoce brązu ludzie używali miedzi i cyny do wytwarzania narzędzi i broni w procesie wytopu. Rozgrzewali skały do momentu, aż się stopiły, dodawali do nich rudę metalu i dalej ją podgrzewali, aż stopiła się ze skałą.

Poniżej przedstawiamy listę interesujących faktów na temat spawania, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś, ale mamy nadzieję, że okażą się przydatne i pouczające:

1 . Wysoko wykwalifikowany spawacz może zarabiać tyle, co lekarz lub prawnik!

Spawacz to jeden z niewielu zawodów, które pozwalają na uzyskanie sześciocyfrowego dochodu bez ukończenia studiów wyższych.

2. Spawanie pod wodą na rekordowej głębokości ponad 600 metrów

Czy wiesz, że obecny rekord najgłębszego suchego spawu został ustanowiony w 1990 roku na głębokości ok. 330 m? Do wykonania suchego spawu używa się specjalnej komory pod ciśnieniem, opuszczanej na zadaną głębokość. Natomiast rekord w podwodnym spawaniu na mokro, został ustanowiony przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych i wynosi niecałe 610 metrów.

3. Pierwszy na świecie robot przemysłowy został stworzony do zgrzewania punktowego

W 1961 r. amerykańska firma motoryzacyjna General Motors stworzyła robota Unimate. Było to ramię przemysłowe ważące dwie tony, które wykonywało ono polecenia krok po kroku, zapisywane na bębnie magnetycznym.

4. Ponad 50% wszystkich produktów wytworzonych przez człowieka wymaga spawania

Z pewnością wiedziałeś, że wiele rzeczy codziennego użytku wymagało spawania, ale liczba 50% robi wrażenie i pokazuje jak, ważną jest dziedziną dla człowieka. Wykorzystywana począwszy od samochodów, samolotów i pociągów, którymi się przemieszczamy, po budynki, w których mieszkamy i pracujemy, skończywszy na większości rzeczy codziennego użytku. Wszystkie te produkty wymagają spawania, zanim staną się w pełni funkcjonalne.

5. Spawanie a budowa statku w rekordowym czasie 4 dni, 15 godzin i 27 minut.

Podczas II Wojny Światowej postępy w spawalnictwie umożliwiły budowę statków w bardzo krótkim czasie. Rekord najszybciej zbudowanego statku należy do SS Robert E Peary z 1942 r. Czas, jaki był potrzebny na jego zbudowanie to jedyne 4 dni, 15 godzin i 27 minut. Rekord ten utrzymuje się do dziś.

6. Pierwsze przypadki spawania datowane około 2000 lat p.n.e.

Pierwsze odnotowane przypadki spawania pochodzą z epoki brązu. Już 2000 lat p.n.e. odkryto małe złote okrągłe pudełka, które zostały wykonane przez spawanie dwóch kawałków metalu w kuźni, a następnie młotkowane w celu uzyskania jednej części składowej. Przyjmuje się, że proces ten występował wiele wcześniej, jednak brak potwierdzonych badań naukowych na ten temat.

7. Prawie 400 tys. spawaczy potrzebnych w USA

Według najnowszych badań, do 2026 roku w USA będzie potrzebnych około 400 tys. wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie spawania.

8. Spawanie, a nowe rodzaje broni

Gdyby nie proces spawania, to stworzenie nowych rodzajów bronie nie byłoby możliwe. To dzięki spawalnictwie człowiek nauczył się łączyć różne metale. Twórca pierwszej bomby atomowej w 1945 J. Robert Oppenheimer, jeszcze przed jej stworzeniem posiadał doświadczenie w spawalnictwie.

9. Istnieje wiele metod spawania

Jak już wspominaliśmy we wstępie, spawanie polega na rozgrzaniu metalu, celem stopienia i połączenia. Wyróżniamy wiele metod spawania od tych najbardziej pierwotnych, takich jak spawanie kuźnicze, spawanie gazowe poprzez najpopularniejsze spawanie łukowe skończywszy na spawaniu laserowym oraz spawanie wiązką elektronów, służących do konstruowania bardzo zaawansowanych narzędzi i maszyn.

10. Spawanie o "drapacze chmur" i wieża Eiffla

Rok 1908 to okres, kiedy rozpoczęto budowę nowojorskiej wieży Metropolitan Life Insurance Company i jednocześnie jest to czas popularyzacji spawania. Rozwój tej technologii, pozwolił architektom na tworzenie konstrukcji, większych i wyższych niż wszystko, co powstało wcześniej. W powszechnym mniemaniu miano pierwszego "drapacza chmur" uzyskała w 1889 r. Wieża Eiffla, wykorzystywana jako antena radiowa. W momencie powstania, najwyższa budowla na świecie. Dzisiaj symbol Paryża i Francji.

11. Spawanie nie tylko metalu

Czy wiesz, że tworzywa sztuczne również można spawać? Popularnym ze sposobów jest użycie zgrzewarki na gorące powietrze. Jest to najpopularniejszy typ urządzeń do tego rodzaju pracy. W warsztatach naprawczych, motoryzacyjnych coraz powszechniej stosuje się tzw. spawarki do plastiku. Pozwalające łączyć i naprawiać elementy takie jak zderzaki, uchwyty do lamp, owiewki oraz inne różnego rodzaju części z plastiku.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe fakty tylko utwierdziły Cię w przekonaniu, jak ważna jest to dziedzina naszego życia i dla gospodarki. Jak wiele przydatnych, wartościowych rzeczy jesteśmy w stanie stworzyć, posiadając tę umiejętność. Zachęcamy wszystkich do rozwoju w tej dziedzinie, i poszerzania wiedzy spawalniczej i praktycznych umiejętności.