Na czym polega spawanie w metodzie MIG MAG?

Spawanie MIG MAG to nic innego jak spawanie w osłonie gazu, gdzie łuk wytwarzany jest pomiędzy drutem a spawanym materiałem. Bardzo często metoda ta jest określana potocznie jako spawanie "migomatem" lub "półautomatem spawalniczym". MIG oznaczona jest jako Metoda 131 a MAG jako Metoda 135.

Dlaczego nazwa MIG MAG?

MIG to nic innego jak stosowanie obojętnego gazu osłonowego czy to np. argonu, helu lub ich mieszanki. Z angielskiego "Metal Inert Gas" gdzie słowo Inert oznacza "obojętny". MAG to proces gdzie stosowany jest gaz aktywny CO2 lub mieszanka Argonu z CO2. Najpopularniejsza obecnie mieszanka to 18% CO2 oraz 82% Ar. Z angielskiego "Metal Active Gas" gdzie słowo Active oznacza "aktywny".

Zalety spawania MIG MAG

✅ koszty eksploatacji niższe niż w metodzie MMA oraz TIG, ✅ uniwersalność - umożliwia spawanie różnych rodzajów i gatunków metali i stopów, żeliwa, niklu, miedzi czy aluminium. Umożliwia spawanie materiałów od grubości poniżej 1mm., ✅ wydajność - najwydajniejsza z metod, pozwala w szybki i prosty sposób łączyć materiały ponadto przystosowana jest pod procesy zautomatyzowane, ✅ łatwość - kluczowe jest dobranie odpowiednich akcesoriów pod konkretny materiał, ale sam proces szczególnie w dobie spawarek Synergicznych z Pulsem jest najprostszy ze wszystkich metod, ✅ wysoka jakość spoin - już podstawowe doświadczenie pozwoli na uzyskanie estetycznej spoiny o wysokich właściwościach mechanicznych oraz dużej wytrzymałości.

Wady spawania MIG MAG

❌ koszt zakupu urządzenia - wyższy niż w przypadku spawarek MMA i porównywalny dla Spawarek TIG. Dla najlepszych efektów wymagany jest zestaw spawalniczy typu; butla, reduktor, drut oraz przyłbica, ❌ utrudnione spawanie na otwartym powietrzu - nawet przy lekkim wietrze uzyskanie odpowiedniej ochrony jest znacznie utrudnione, konieczne jest stosowanie dodatkowej osłony przed wiatrem, ❌ odpryski spawalnicze - im więcej doświadczenia tym mniej odprysków, zalecane stosowanie mieszanki Ar/CO2 zamiast CO2 ❌ spawanie MAG odznacza się większą skłonnością do powstawania porowatości i przyklejeń spoin ❌ konieczność odpowiedniego przygotowania brzegów elementów spawanych

Podsumowanie

Spawarki MIG MAG to najczęściej wybierane źródła spawalnicze na rynku . Kupowane zarówno przez hobbystów, niewielkie warsztaty jak również profesjonalistów czy też w branże produkcyjne. Stosowane w łączeniu różnych gatunków stali, aluminium, miedzi również cienkich elementów poniżej 1 mm.

Spawarka MIG MAG będzie optymalnym wyborem jeżeli potrzebujesz źródła nie tylko do doraźnych prac , ale również do częstszego spawania. Gdy budżet na zakup przekracza 1500 zł i poszukujesz urządzenia wydajnego, wszechstronnego i prostego w nauce. Obecnie coraz więcej urządzeń posiada szereg funkcji usprawniających proces spawania takich jak; regulacja indukcyjności, synergia, puls oraz wiele innych.

Czy wiesz, że 2 z 3-trzech kupowanych spawarek to spawarki MIG MAG Spawając półautomatem spawalniczym, koszty eksploatacji mogą być o 1/4 niższe w porównaniu z metodą MMA

Przykłady spawarek MIG MAG