Czym jest indukcyjność?

Według naukowych źródeł indukcyjność określa zdolność elementu obwodu do wytwarzania strumienia pola magnetycznego, powstającego w wyniku przepływu przez obwód prądu elektrycznego.

Zatem można wywnioskować, że lutospawanie – do którego głównie przydatny jest regulowany parametr indukcyjności będzie wpływał na energię dostarczaną do spawanego materiału, co za tym idzie ilość wprowadzanego ciepła.

W praktyce regulacja indukcyjności pozwala na ustawienie „twardości” łuku,

Obniżenie temperatury materiału ma kluczową rolę w przypadku próby połączenia takich materiałów jak  cienkie ocynkowane blachy, czy też różnych rodzajów stali nierdzewnych.

W tradycyjnym spawaniu MIG/MAG temperatura to około 1500 stopni celsjusza, przy użyciu tej metody możemy ją obniżyć do około 1000 stopni celsjusza, a zatem jest to spora różnica.

Dzięki temu spawane materiały zachowują swoje właściwe parametry, takie jak pierwotny kształt czy odporność na korozję.

Czego będę potrzebował?

Aby wybrać odpowiednie urządzenie, stajemy przed wyborem pomiędzy prostym urządzeniem „z pokrętłami” a urządzeniem z programami synergicznymi w zależności od indywidualnych upodobań.

Do spawania należy stosować półautomaty z możliwością szybkiej „samoregulacji łuku” przy wahaniach długości wolnego wylotu drutu elektrodowego wyposażonym w uchwyt z wkładem teflonowym.

Decydując się na pierwszą opcję należy zwrócić uwagę na to, aby prosty półautomat posiadał pokrętło regulacji indukcyjności.

W przypadku, gdy poszukujemy urządzenia z predefiniowanymi programami, koniecznym jest aby podsiadał także odpowiednie nastawy dla tej metody.

W zależności od producenta, należy zwrócić uwagę na nazwę urządzenia, czasami już po tym jesteśmy w stanie stwierdzić, czy spawarka posiada takie programy.

Są również urządzenia posiadające program o nazwie pochodzącej od topnika używanego w tej metodzie CuSi3 jednak nie posiadają tej informacji w nazwie modelu.

W takim przypadku należy zgłębić dane techniczne urządzeń i poszukać w nich programu o tej właśnie nazwie.

Zakładając, że posiadamy już odpowiednie urządzenie, należy je odpowiednio wyposażyć, szczególnie ważne są trzy rzeczy:

-Dobór odpowiednich rolek do podajnika (należy zastosować takie jak do aluminium tzw. „U”-kształtne)

-Wkład uchwytu powinien być wykonany z teflonu lub grafitu, analogicznie jak w przypadku spawania aluminium.

-Trzecią, najważniejszą rzeczą jest drut o oznaczeniu CuSi3 lub innych drutów miedziowych.

-Nie należy też zapominać o użyciu odpowiedniego gazu osłonowego, w tym przypadku najlepiej sprawdzi się Argon 100%.

Przedłużona gwarancja EasyProtect®

Zyskaj nawet 3 lata dodatkowej ochrony dla swojego sprzętu

dowiedz się więcej