W związku pytaniami jakie otrzymujemy od klientów przygotowaliśmy artykuł opisujący wszystkie najważniejsze informacje dotyczące przyłbic spawalniczych czyli podstawowego wyróżnika każdej osoby trudniącej się w mniejszym lub większym stopniu sztuką spawalniczą.

Poniżej znajdą państwo odpowiedzi na pytania – Do czego służą przyłbice spawalnicze? Jakie są rodzaje przyłbic spawalniczych? Jak dobrać przyłbicę spawalniczą? Co oznacza KLASA OPTYCZNA i dlaczego jest istotna? Lub jak dbać o przyłbicę?

Do czego służą przyłbice spawalnicze?

     Zagrożenia, które wiążą się z wykonywaniem zawodu spawacza, wynikają głównie z czynników pojawiających się podczas obróbki cieplnej metalu za pomocą łuku spawalniczego. Odpryskujące, rozgrzane do czerwoności fragmenty spawanego materiału mogą łatwo poranić twarz, a nawet doprowadzić do utraty wzroku, jeśli wpadną do oczu. Ponadto, podczas pracy łukiem spawalniczym narażeni jesteśmy także na działanie promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego, co również z całą pewnością nie przysłuży się naszym oczom. By zapobiec tym wszystkim zagrożeniom, należy stosować profesjonalne maski i przyłbice spawalnicze. Dzięki nim będziemy mogli skutecznie zadbać o własne zdrowie, chroniąc się przed działaniem szkodliwych czynników.

Jakie są rodzaje przyłbic?

         Wśród specjalistów z branży spawalniczej znane są dwa podstawowe rodzaje przyłbic. Pierwsze to tzw. przyłbice pasywne, wyposażone w barwione szkło charakteryzujące się odpowiednio dobranym poziomem przyciemnienia. Maski pasywnej używa się w taki sposób, że przed rozpoczęciem pracy zakładamy ją na głowę, a następnie, przed zajarzeniem łuku opuszczamy na twarz. Po skończeniu pracy możemy zdjąć maskę.

Drugim typem są przyłbice automatyczne. Ich zasadniczą cechą jest to, że posiadają one specjalny filtr charakteryzujący się możliwością regulacji przyciemnienia podczas wykonywania spoin. Dzięki temu zaawansowanemu technologicznie rozwiązaniu, przyłbice samościemniające są w stanie chronić przed promieniowaniem w sposób ciągły. Przyciemnienie następuje bowiem w ciągu ułamka sekundy, co więcej, mamy też możliwość ustawienia stopnia zaciemnienia.

Możliwe jest to dzięki użyciu technologii ciekłokrystalicznej, zaś olbrzymia zaleta z tego wynikająca, to brak konieczności ciągłego zakładania i zdejmowania przyłbicy w celu sprawdzania spoiny. Profesjonaliści doceniają także fakt, iż przez cały czas mają wolne obie ręce, a to znacząco wpływa na efektywność pracy. Oczywiste jest, że przyłbice spawalnicze automatyczne są o wiele droższe niż wersje pasywne, jednakże wraz z ceną idą w parze również dodatkowe funkcje, a także wyświetlacze LCD oraz detektory łuku.

Jak dobrać przyłbicę spawalniczą?

            Dobrze dobrana przyłbica spawalnicza znacząco wpływa na wygodę podczas pracy. Ułatwia bowiem obranie swobodnej pozycji podczas spawania, co może mieć duże znaczenie w przypadku osób uskarżających się na dolegliwości związane z bólem rąk bądź też pleców. Chcąc dobrać odpowiednią dla siebie przyłbicę spawalniczą warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej najbardziej podstawowy parametr – czyli poziom zaciemnienia. Poszczególne modele mogą charakteryzować się w tym względzie różnym zakresem. Ten zaś może być mniej lub bardziej odpowiedni dla wartości prądu spawania. Tak więc, im większy i bardziej precyzyjny zakres regulacji poziomu zaciemnienia, tym bardziej zróżnicowanego zakres prądu możemy używać. Ma więc to swoje przełożenie na wysoki poziom ochrony, tak w przypadku intensywności spawania jak i obranej metody.

Parametr poziomu zaciemnienia w przypadku automatycznych przyłbic spawalniczych może wynosić (zależnie od modelu) od 6 do 13 DIN. Najwyższa wartość zapewnia skuteczną ochronę nawet przy spawaniu prądem ponad 350 A. Warto jednak nadmienić, że w przypadku osób z gorszym stanem wzroku zaleca się wybór mniejszego poziomu zaciemnienia. Oczywiście wybór maski powinien być także uwarunkowany względem charakteru naszej pracy. Jeśli spawaniem zajmujemy się sporadycznie, np. podczas okazjonalnych prac domowych, nie ma sensu inwestować pieniędzy w drogi, naszpikowany funkcjami sprzęt. Ten pozostawmy do dyspozycji profesjonalistom.

Co oznacza KLASA OPTYCZNA i dlaczego jest istotna?

                Wiemy, że spawanie to ciężka praca, szczególnie dla spawaczy noszących przyłbicę przez większość dnia pracy, czasami pracując z cienkim, egzotycznymi oraz drogimi materiałami. Osiągając lepszą widoczność łuku i jeziorka spawalniczego, można wykonać pracę lepiej i szybciej. Właśnie tutaj pojawia się kategoria klasy optycznej. Standardy europejskie regulują ochronę twarzy i oczu dla branży spawalniczej. Regulacje dotyczące wkładów filtra dla przyłbic reguluje norma EN 379, która wprowadza ranking klas optycznych. Rankingi te zostały poprzedzone szczegółowymi testami mierzącymi przepływ światła przez filtr i jego poszczególne warstwy.

W efekcie powstały 4 kategorie klasy optycznej:

Wkłady filtra są oceniane na skali od 1 do 3 w każdej kategorii. Wynik 1 oznacza idealnie, wynik 3 jest najgorszym. Dlatego też najlepsza ocena to 1/1/1/1. Przyłbice samościemniające ocenione jako klasa optyczna  EN379-1/1/1/1 dostarczają stabilny, jednolity i bezpieczny dla oczu widok, bez żadnych zanieczyszczeń czy zakłóceń. Doświadczeni spawacze, którzy już  używali przyłbic o klasie 1/1/1/1 zgłaszają ewidentną poprawę jakości optycznej widoczną natychmiast. Twierdzą, iż mogą widzieć dokładniej, stanowisko pracy jest czystsze, a ogólne doświadczenie z użytkowania jest bardziej komfortowe niż używając przyłbicy z ratingiem 1/2/1/2. Zwracają oni także uwagę, że widząc teraz łuk bez zniekształceń dostrzegli wady dotychczasowych przyłbic. Podczas gdy dla niektórych róznice mogą być subtelne, profesjonalni spawacze zauważają różnicę między 1 a 2, natomiast różnica między klasą 1 a 3 jest ogromna.

Takie szczegóły odgrywają istotną role w ogólnej produktywności. W dzisiejszych czasach wybór przyłbicy samościemniającej musi być przemyślany. Klasa optyczna powinna odgrywać kluczową rolę w procesie decyzyjnym.

Jak dbać o przyłbicę?

     Często bywa, że po zakupie wymarzonej przyłbicy, (nierzadko wiąże się to z wydatkiem sporej sumy pieniędzy) z czasem praca sprawia coraz mniejszą przyjemność, parametry spadają a maska wygląda coraz mniej atrakcyjnie.

Sprawy tak się mają przez warunki towarzyszące przy spawaniu, szczególnie przy metodzie MIG i MMA. Najważniejszą rzeczą, żeby zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracy, jest wymiana szybek czołowych – gwarantuje to niezakłóconą pracę czujników. Wymianie również często zostają opaski przeciwpotne, które z biegiem czasu wycierają się i są mało higieniczne.

Warto również zadbać o hełm (wykonana z tworzywa największa część maski chroniąca twarz przed promieniowaniem) regularne czyszczenie zapewni doskonały wygląd oraz usunie zbędne gramy brudu które musimy dźwigać na karku, każdy wprawiony spawacz wie, że przyłbica musi być przede wszystkim lekka. Mamy coś co zadowoli nawet najbardziej wymagających – preparat do czyszczenia przyłbic Mask Cleaner marki Whalespray, idealnie czyści i zabezpiecza powierzchnię przyłbicy przed odpryskami. 😊

Wszystkie potrzebne akcesoria znajdziecie tutaj.

Dlaczego my?

Trudniąc się sprzedażą elektronarzędzi oraz szeroko rozumianego sprzętu i osprzętu spawalniczego systematycznie natrafiamy na intrygujące pytania, proste lub te bardziej skomplikowane dotyczące oferowanych przez nas produktów. 

Stacjonarnie, gdy spotkamy się w naszym sklepie jak i poprzez wykorzystanie ekranu swojego urządzenia mobilnego, dokładamy wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom naszych klientów.

Dobór odpowiedniego sprzedawcy, który prawidłowo zaopatrzy nas w najpotrzebniejszy sprzęt jest ważny, dlatego serdecznie zapraszamy na zakupy w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnie w Rzeszowie na Alei Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 18.